Την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου στο μάθημα της ιστορίας οι μαθητές παίξανε το εκπαιδευτικό παιχνίδι kahoot . Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 4 ομάδες. Οι μαθητές δώσανε ονομασίες στις ομάδες τους κι έτσι είχαμε τους : YOUR DAD (Κυριάκος, Αλέξανδρος Κ. , Άρτεμις, Αναστασία Κ., και Αρχοντία) , ΦΥΤΟ (Πέτρος, Κωνσταντίνος, Ιωάννα και Όλγα), ΓΑΒ (Φίλιππος, Παναγιώτης, Στέλλα, Αναστασία Π., και Γεωργία) και ΑΕΤΟΙ (Διονύσης, Αλέξανδρος Π., Μελίνα, Άννα και Νίνο).

Στις ομάδες δόθηκε από ένα tablet και συνδέθηκαν στο LINK του παιχνιδιού Kahoot.

Μετά από 20 ερωτήσεις, με την κάθε απάντηση να πρέπει να δοθεί στα 20 δευτερόλεπτα, πρώτοι αναδείχθηκαν οι μαθητές της ομάδας YOUR DAD με 13756 βαθμούς, δεύτερη ομάδα η ΓΑΒ με 9351 βαθμούς και τρίτη ομάδα το ΦΥΤΟ με 9321 βαθμούς. ΝΙΚΗΤΕΣ ήταν όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν σε κάτι το νέο. Το θετικό είναι ότι οι μαθητές μέσω μιας παιγνιώδους διαδικασίας μπόρεσαν να διαχειριστούν γνώσεις που είχαν και είναι σίγουρο ότι αρκετές από αυτές θα τους μείνουν. Στο μέλλον θα οργανωθεί ξανά και σε άλλα μαθήματα.